3 kroky jak správně pečovat o extensivní sad
V dnešním tématu bych se chtěl věnovat problematice údržeb nově založených vegetačních struktur, konkrétně sadů. Chtěl bych popsat povýsadbovou péči z hlediska potřeb daného společenstva, četnost zásahů, finanční náročnost a úskalí jednotlivých zásahů.
Sady jsou nám jako firmě hodně blízké a byly našimi prvními většími realizačními projekty, ve kterých jsme se našli.
Dnes tedy podrobněji proberu naše krajinné extenzivní sady. Jejich funkce dalece přesahuje produkci ovoce. Jde převážně o plochy, které byly využívány k produkci sena či pastvě. V dnešní době se plochy osévají druhově bohatými květnatými směsmi.
Pro zvýšení diverzity je vhodné provádět kosení max. dvakrát do roka. Vždy je dobré termín seče přizpůsobit potřebám hmyzích a ostatních obyvatel a kosenou trávu nemulčovat! Vzniklé seno je v dnešní době ceněný artikl a může ekonomicky vyvážit jiné mimoprodukční funkce těchto vysokokmenných mnohdy krajových sadů. Náklad na kosení 1 ha takového sadu se ročně pohybuje okolo 40.000 kč.
Stěžejní je u nových výsadeb provádět výchovný řez, nejlépe v letním období a vychovat ze stromů vyšší tvary stromů. Při realizaci střihů kontrolujeme úvazky a ochranu proti okusu. Stromy nijak chemicky neošetřujeme, pouze můžeme mulčovat v prostoru závlahové mísy senem či mulčí.
Nezbytná v posledních letech je zálivka. Přes vegetační dobu zálivku realizujeme alespoň 5 krát po 20 l vody. Cena za tyto operace je cca 300 kč/ks. V množství 100 ks/ha jde o 30.000kč/rok.
Při realizaci managementu je důležité vnímat projevy samotné přírody a pozitivně je na lokalitě podporovat, vnímat sad jako biologicky nejpestřejší biotop a nechat ho zpřístupněný pro co možno největší množství živočišných a rostlinných druhů a svým konáním je neničit. Toto je hlavní myšlenka správného managementu.
Autor: Ing. Tomáš Vávra